10.9.2020        


      14. ledna 1965

Mezinárodní zápasy na klubové úrovni nebyly v hokeji nikdy příliš časté ani důležité. Někdejší PMEZ místo vývoje v hokejovou ligu mistrů zemřel na úbytě, evropské divize NHL či KHL zůstaly v rovině smělých plánů či drzých fake news a obnovený projekt evropské ligy sice v posledních letech proběhl, ale zdaleka se ještě nepostavil na vlastní nohy. Proto možná překvapí, že v 60.letech byl styk našich ligových týmů s cizinou poměrně čilý. Méně nabitá ligová termínová listina k tomu ostatně docela vybízela.
     V Litvínově už zažili bizarní otvírák zimního stadionu s reprezentací Rumunska, dokonce i duel se Sovětským svazem. Častá byla i družba s týmy z NDR nebo Polska. Tu a tam se dostavila atrakce ze západu jako AIK Stockholm a na počátku roku 1965 vyrazili chemici pod Alpy, kde postupně zvítězili nad týmy z Mannheimu, Innsbrucku, Klagenfurtu a Jesenice. Po návratu domů na ně ovšem čekala premiéra s bájnými Kanaďany.
     Kolébku hokeje reprezentoval tým Lacombských Raket z provincie Alberta. Ten se na přelomu let 1964 a 1965 účastnil tradičního Ahearne Cupu ve Švédsku a své zámořské turné si prodloužil o šest přáteláků v Československu a jeden ve Východním Německu. Samotný zápas příliš nenadchnul. Hosté prý nastoupili vlažně a Litvínov se vytasil s "velmi pozornou obranou po celém hřišti" a soupeři "nedovolil rozvinout téměř žádnou útočnou akci". Nejlepší výkon z Kanaďanů údajně předvedl brankář Russ Gillow (později to dotáhl až do konkurenční profesionální ligy WHA a v jednom zápase leštil bidlo i při zápase Philadelphie Flyers v NHL...) a největší útočné hvězdě, někdejšímu útočníkovi Toronta Maple Leafs Bobu Solingerovi, už táhlo na 40. Není tedy asi divu, že utkání skončilo neatraktivní fotbalovou remízou.

Zleva: Bob Solinger, Rostislav Štrubl, Tony Kollman


CHZ ČSSP Litvínov - Lacombe Rockets 0:0 (0:0, 0:0, 0:0)
 
6000 diváků
 

Témata: Památné zápasy